Scottsdale Upholstered Dining Arm Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
25322
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Hekman, Ivory Fabric With Light Oak Wood Frame
Description
Mindi veneer and solids. Split upholstered back with a tapered profile. Fabric is a medium-weight linen with a soft texture weave. The color is a soft white with a hint of taupe. Scottsdale finish. 25.5 inches from floor totop of the arm.
Product Details
| Mindi veneer and solids. | Yes |
|---|---|
| Split upholstered back with a tapered profile. | Yes |
| Fabric is a medium-weight linen with a soft texture weave. | Yes |
| The color is a soft white with a hint of taupe. | Yes |
| Scottsdale finish. | Yes |
| 25.5 inches from floor totop of the arm. | Yes |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Depth | 25.25 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Weight | 18.0 lb |
| Seat Width | 24.5 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24 × 35.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory Fabric With Light Oak Wood Frame |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Scottsdale |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.