Sierra Heights Sling Dining Arm Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24124
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Hekman, Sierra Heights, Weathered White Oak, White
Description
Mindi veneer and solids. Seat fabric is a medium-weight linen with a soft texture weave. The color is a soft white with a hint of taupe. Sierra finish.
Product Details
| Mindi veneer and solids. | Yes |
|---|---|
| Seat fabric is a medium-weight linen with a soft texture weave. The color is a soft white with a hint of taupe. | Yes |
| Sierra finish. | Yes |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 36 in |
| Weight | 18.0 lb |
| Seat Width | 20.5 in |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 20 in |
| Wood Finish | Sierra Heights |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 36 in |
| Brand | Hekman |
| Color | White |
| Detail Color | Sierra Heights |
| Style | Transitional |
| Collection | Sierra Heights |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.