Sedona Dining Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Dining table features a solid mango slab top supported by round iron legs. The top has a trestle mechanism that takes 1- 20″ leaf and opens without moving the legs. The wood top offers an appealing aged look which combines oil-rubbing with applied highlights of gray and white glaze. The metal has an Aged Iron finish. Extends to 99″ (252 cm) with one 20″ (51 cm) leaf
Product Details
| Dining table features a solid mango slab top supported by round iron legs. | Yes |
|---|---|
| The top has a trestle mechanism that takes 1- 20″ leaf and opens without moving the legs. | Yes |
| The wood top offers an appealing aged look which combines oil-rubbing with applied highlights of gray and white glaze. | Yes |
| The metal has an Aged Iron finish. | Yes |
| Extends to 99″ (252 cm) with one 20″ (51 cm) leaf | Yes |
| Overall Width | 99 in |
| Overall Depth | 44 in |
| Overall Height | 30.5 in |
| Weight | 216.0 lb |
| Kneehole Height | 25.5 in |
| Number of Leaves | 1 |
| Wood Finish | Grey Sedona |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 99 × 30.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Green |
| Detail Color | Grey Sedona |
| Style | Industrial |
| Collection | Sedona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.