Sedona Side Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24523
Category: Chairs
Tags: Chairs, Gray, Grey Sedona, Hekman, Light Gray Linen With Weathered Gray Wood Frame
Description
A gracefully shaped upholstered back. Fabric is a heavyweight linen. The wood frame of select solids offers an appealing aged look which combines oil-rubbing with applied highlights of gray and white glaze.
Product Details
| A gracefully shaped upholstered back. | Yes |
|---|---|
| Fabric is a heavyweight linen. | Yes |
| The wood frame of select solids offers an appealing aged look which combines oil-rubbing with applied highlights of gray and white glaze. | Yes |
| Overall Width | 20.5 in |
| Overall Depth | 25.5 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Weight | 38.0 lb |
| Seat Width | 20.5 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Wood Finish | Grey Sedona |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20.5 × 35.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey Sedona |
| Style | Rustic |
| Collection | Sedona |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.