Adrienne Bookcase
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Adrienne Etagere is a blend of modern design meeting a warm, moody color palette. The iron frame, finished in antique brass, supports five open shelves. The solid mango shelves are adorned with v-grooves for a charming planked effect. The open shelving adds an airy lightness to the modern style of the Etagere.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Dark Brown/Natural Mango |
| Material | Wood |
| Style | Modern |
| Collection | Adrienne |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Shipping Weight | 81.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a warm, moody color palette | Yes |
| Antique brass finish on the iron frame adds a touch of timeless elegance | Yes |
| Five solid mango shelves with a v-grooves planked style | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Adrienne collection | Yes |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 72 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Adrienne |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.