Adrienne Coffee Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
6004-120B-T
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Cocktail & Coffee Tables
Description
The Adrienne Cocktail Table is a blend of modern design meeting a warm, moody color palette. Crafted from solid mango, its natural finish base features an off-set scalloped design, with a sandblasted black marble tabletop. Equipped with convenient casters, it seamlessly combines style and functionality.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Dark Brown/Natural Mango |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Boho |
| Collection | Adrienne |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 220.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a warm, moody color palette with an iron frame | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Sandblasted black marble tabletop for a dramatic and elegant flair | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Adrienne collection | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 19 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Adrienne |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.