Scottsdale Upholstered Dining Side Chair
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
• Mindi veneer and solids. • Split upholstered back with tapered profile. • Fabric is a medium-weight linen with a soft texture weave. Color is a soft white with a hint of taupe. • Scottsdale finish.
Product Details
| Overall Width | 21.5 in |
|---|---|
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Weight | 16.0 lb |
| Seat Width | 21.5 in |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 21.5 × 35.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory Linen With Light Oak Frame |
| Style | Contemporary |
| Collection | Scottsdale |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.