Wexford End Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Lamp table with a 1-3/4″ rectangular slab of oak veneer and mindi solids with an inset molded top edge. The top is mounted to a drawer box with a 5″ high drawer on wood runners. The case is supported by 1-1/2″ wide antique pewter metal legs with sweeping curves. The base of this table floats on 2-1/2″ H square legs set in each corner. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| Lamp table with a 1-3/4″ rectangular slab of oak veneer and mindi solids with an inset molded top edge. | Yes |
|---|---|
| The top is mounted to a drawer box with a 5″ high drawer on wood runners. | Yes |
| The case is supported by 1-1/2″ wide antique pewter metal legs with sweeping curves. | Yes |
| The base of this table floats on 2-1/2″ H square legs set in each corner. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Depth | 27 in |
| Overall Height | 26.25 in |
| Weight | 56.0 lb |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 24 × 26.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Wexford |
| Style | Transitional |
| Collection | Wexford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.