Wexford Sofa Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sofa table with a 1-3/4″ rectangular slab top of oak veneer and mindi solids featuring an inset molded top edge. The top is supported by 1-1/2″ wide antique pewter metal legs with sweeping curves on the front legs. X-stretcher pewter metal supports on the back of the sofa table and a mid-height shelf for extra storage. The base of this table floats on 2-1/2″ high square legs set in each corner. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| Sofa table with a 1-3/4″ rectangular slab top of oak veneer and mindi solids featuring an inset molded top edge. | Yes |
|---|---|
| The top is supported by 1-1/2″ wide antique pewter metal legs with sweeping curves on the front legs. | Yes |
| X-stretcher pewter metal supports on the back of the sofa table and a mid-height shelf for extra storage. | Yes |
| The base of this table floats on 2-1/2″ high square legs set in each corner. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 63 in |
| Overall Depth | 16 in |
| Overall Height | 29.25 in |
| Weight | 74.0 lb |
| Number of Shelves | 2 |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 63 × 29.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wexford |
| Style | Transitional |
| Collection | Wexford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.