Monterey Point Coffee Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24300
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Dark Walnut, Hekman, Monterey Point
Description
12″ thick wood block top of acacia veneers and solids. Metal feet of tapered angle iron with the natural texture and color of forged metal. Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 50″ (127 cm) Depth 30″ (76 cm) Height 16″ (41 cm)
Product Details
| 12″ thick wood block top of acacia veneers and solids. | Yes |
|---|---|
| Metal feet of tapered angle iron with the natural texture and color of forged metal. | Yes |
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 50″ (127 cm) | – |
| Depth 30″ (76 cm) | – |
| Height 16″ (41 cm) | – |
| Overall Width | 50 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Overall Height | 16 in |
| Weight | 113.0 lb |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 50 × 16 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.