Monterey Point Coffee Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24304
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hekman, Monterey Point, Walnut With Charcoal
Description
1.5″ slab top of acacia veneers and solids supported on splayed legs of 4-sided tapered angle iron with natural texture and color of forged metal. Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 50″ (127 cm) Depth 28″ (71 cm) Height 18″ (46 cm)
Product Details
| 1.5″ slab top of acacia veneers and solids supported on splayed legs of 4-sided tapered angle iron with natural texture and color of forged metal. | Yes |
|---|---|
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 50″ (127 cm) | – |
| Depth 28″ (71 cm) | – |
| Height 18″ (46 cm) | – |
| Overall Width | 50 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Overall Height | 18 in |
| Weight | 50.0 lb |
| Number of Drawers | 1 |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.