Monterey Point Dining Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
1.5″ slab top of acacia veneers and solids with trestle top extension taking two 20″ leaves. Four sided tapered iron legs with natural texture and color of forged metal. Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 76″ (193 cm) Depth 44″ (112 cm) Height 29.5″ (75 cm) Two 20″ leaves extend table to 116″ (295 cm) Apron Height 26.5″ (67 cm)
Product Details
| 1.5″ slab top of acacia veneers and solids with trestle top extension taking two 20″ leaves. | Yes |
|---|---|
| Four sided tapered iron legs with natural texture and color of forged metal. | Yes |
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 76″ (193 cm) | – |
| Depth 44″ (112 cm) | – |
| Height 29.5″ (75 cm) | – |
| Two 20″ leaves extend table to 116″ (295 cm) | Yes |
| Apron Height 26.5″ (67 cm) | – |
| Overall Width | 76 in |
| Overall Depth | 44 in |
| Overall Height | 30 in |
| Weight | 140.0 lb |
| Kneehole Height | 26.5 in |
| Number of Leaves | 2 |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 76 × 30 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.