Monterey Point Dresser
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Dresser features a 1.5″ slab top of acacia veneers and solids. Six drawers with self-closing undermount slides. Metal feet of tapered angle iron with the natural texture and color of forged metal. Wedge-shaped bar pulls of cast solid metal centered on the ends of each drawer. Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 67.5″ (171 cm) Depth 18.5″ (47 cm) Height 36.5″ (92 cm)
Product Details
| Dresser features a 1.5″ slab top of acacia veneers and solids. | Yes |
|---|---|
| Six drawers with self-closing undermount slides. | Yes |
| Metal feet of tapered angle iron with the natural texture and color of forged metal. | Yes |
| Wedge-shaped bar pulls of cast solid metal centered on the ends of each drawer. | Yes |
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 67.5″ (171 cm) | – |
| Depth 18.5″ (47 cm) | – |
| Height 36.5″ (92 cm) | – |
| Overall Width | 68 in |
| Overall Depth | 18.5 in |
| Overall Height | 36.5 in |
| Weight | 222.0 lb |
| Number of Drawers | 6 |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 68 × 36.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.