Monterey Point Bedroom Chest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chest features a 1.5″ thick slab top. Five drawers with self-closing undermount slides. Metal feet of tapered angle iron with the natural texture and color of forged metal. Wedge-shaped bar pulls of cast solid metal centered on the ends of each drawer. Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 40″ (102 cm) Depth 18.5″ (47 cm) Height 56.75″ (144 cm)
Product Details
| Chest features a 1.5″ thick slab top. | Yes |
|---|---|
| Five drawers with self-closing undermount slides. | Yes |
| Metal feet of tapered angle iron with the natural texture and color of forged metal. | Yes |
| Wedge-shaped bar pulls of cast solid metal centered on the ends of each drawer. | Yes |
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 40″ (102 cm) | – |
| Depth 18.5″ (47 cm) | – |
| Height 56.75″ (144 cm) | – |
| Overall Width | 40.25 in |
| Overall Depth | 18.5 in |
| Overall Height | 57 in |
| Weight | 199.0 lb |
| Number of Drawers | 5 |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 40.25 × 57 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.