Monterey Point Sofa Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24302
Category: Sofa Tables
Tags: Brown, Hekman, Monterey Point, Sofa Tables, Weathered Pine Wood Finish
Description
3″ timber planked top of acacia veneers and solids. Supported on square legs of 3/4″ iron with natural textures and color of forged metal. Lower shelf of faux-planked veneered surface. Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 72″ (183 cm) Depth 16″ (41 cm) Height 30″ (76 cm)
Product Details
| 3″ timber planked top of acacia veneers and solids. | Yes |
|---|---|
| Supported on square legs of 3/4″ iron with natural textures and color of forged metal. | Yes |
| Lower shelf of faux-planked veneered surface. | Yes |
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 72″ (183 cm) | – |
| Depth 16″ (41 cm) | – |
| Height 30″ (76 cm) | – |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Depth | 16 in |
| Overall Height | 30.25 in |
| Weight | 111.0 lb |
| Number of Shelves | 2 |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 72 × 30.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.