Wexford Slab Top Coffee Table
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Coffee table with 1-1/2″ wood top of oak veneer and mindi solids is supported on 4 carved bulbous pedestals mounted to a trestle base. These design details add an eclectic dimension to the collection. Perfect with sectionals and in great room. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| Coffee table with 1-1/2″ wood top of oak veneer and mindi solids is supported on 4 carved bulbous pedestals mounted to a trestle base. | Yes |
|---|---|
| These design details add an eclectic dimension to the collection. | Yes |
| Perfect with sectionals and in great room. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 60.25 in |
| Overall Depth | 44 in |
| Overall Height | 21.5 in |
| Weight | 123.0 lb |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 60.25 × 21.5 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Wexford |
| Style | Transitional |
| Collection | Wexford |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.