Monterey Point Sofa Table
On Display At:
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
24306
Category: Sofa Tables
Tags: Brown, Hekman, Monterey Point, Sofa Tables, Two-Tone Walnut And Charcoal
Description
1.5″ slab top of acacia veneers and solids supported on splayed legs of 4-sided tapered angle iron with natural texture and color of forged metal. Two drawers Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. Width 68″ (173 cm) Depth 16″ (41 cm) Height 32″ (81 cm)
Product Details
| 1.5″ slab top of acacia veneers and solids supported on splayed legs of 4-sided tapered angle iron with natural texture and color of forged metal. | Yes |
|---|---|
| Two drawers | Yes |
| Monterey Point finish of contrasting deep brown tones with a soft waxy patina. | Yes |
| Width 68″ (173 cm) | – |
| Depth 16″ (41 cm) | – |
| Height 32″ (81 cm) | – |
| Overall Width | 68 in |
| Overall Depth | 16 in |
| Overall Height | 32.25 in |
| Weight | 87.0 lb |
| Number of Drawers | 2 |
| Wood Finish | Monterey Point |
| Available in Vinyl | No |
Additional information
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 68 × 32.25 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Brown |
| Detail Color | Monterey Point |
| Style | Industrial |
| Collection | Monterey Point |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.