Edgewater Dresser
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Oak veneers and mindi solids. Eight oak drawers with soft-close undermount slides. Top two drawers with wood drawer slides. Bottom six with soft-close undermount slides. The case is mounted on a metal base with tapered metal legs finished in antique brass. Edgewater finish. Width 68″ (173 cm) Depth 19″ (48 cm) Height 36.75″ (93 cm)
Product Details
| Oak veneers and mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Eight oak drawers with soft-close undermount slides. | Yes |
| Top two drawers with wood drawer slides. Bottom six with soft-close undermount slides. | Yes |
| The case is mounted on a metal base with tapered metal legs finished in antique brass. | Yes |
| Edgewater finish. | Yes |
| Width 68″ (173 cm) | – |
| Depth 19″ (48 cm) | – |
| Height 36.75″ (93 cm) | – |
| Overall Width | 67.75 in |
| Overall Depth | 19.25 in |
| Overall Height | 39 in |
| Weight | 225.0 lb |
| Number of Drawers | 8 |
| Wood Finish | Edgewater |
| Available in Vinyl | No |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 67.75 × 39 in |
| Brand | Hekman |
| Color | Gray |
| Detail Color | Edgewater |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Edgewater |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.